A cappella
Close harmony
Pop-en musicalkoren
Vocal groups

     HOME | A CAPPELLA | BALK | LINKS | CONTACT

 AGENDA  

 SERVICE  

 NIEUWSBRIEF  

 KOREN & GROEPEN  

 EVENEMENTEN  

 ZOEKERTJES  

 ARCHIEF  

 

 

 

Inspiratie en inzet tijdens eerste BALK-cursus regie licht vocaal

 

 

"Een aanrader voor iedereen die actief met regies bezig is in zijn of haar koor."

 

 

Met 18 enthousiaste cursisten (allemaal dames!) ging de eerste cursus koorregie januari jl. van start. Na een aantal geslaagde 1-daagse workshops bleek er in korenland behoefte aan meer verdieping, zowel bij de cursisten als bij de docenten. Daarom zetten we een 7-daagse cursus op onder de titel: Koorregie, van muziek naar regie. In elke les pakten we met de cursisten in de Vrije School in Utrecht een onderwerp bij de kop. Bijvoorbeeld het kijken naar en analyseren van een kooroptreden, of het aspect van docentschap in het regisseren. Elke les kwamen oefeningen aan bod om met je koor te kunnen doen. Doel daarvan kon zijn het stimuleren van expressie, inleving in wat je zingt, of het bewegen als groep zonder leider. De cursisten brainstormden samen, keken veel naar elkaar, brachten oefeningen in en gaven elkaar tips. De drie lessen waarin de cursisten met een koor konden oefenen waren zeer inspirerend! Het was voor hen een ontdekking om eens een ander koor dan hun eigen koor te kunnen regisseren. Stuk voor stuk hebben ze nog meer de smaak van het regisseren te pakken gekregen. Een mooi resultaat!

 

 

Jezelf als ijkpunt

 

Regisseren is een kwestie van doen, doen, doen. Maar ook van reflectie; minstens zo belangrijk. We nodigden de cursisten uit zichzelf te blijven bevragen. "Is wat je het koor hebt laten doen, dat wat je wilde zien?", "Wat wil je uit het lied naar voren laten komen?", "Waarom kies je voor juist die vorm?", "Komt wat je hebt verzonnen de zang ten goede?", "Heb je gezien hoe de koorleden erop reageren?"


Cursist Loeki regisseert Amsterdam Vocals

 

Het doel van de cursus is de cursisten te leren zichzelf als ijkpunt te nemen, meer dan dat we hen tips of trucs willen aanleren. Ze kregen handvatten als een stappenplan en een reader met achtergrondinformatie. Maar wat we in de cursus vooral willen overbrengen is dat zelf blijven luisteren, kijken, voelen en uitproberen de kern is van het koorregisseren. En dat je eigen creativiteit daarbij je belangrijkste hulpmiddel is.
De cursisten waren zeer gemotiveerd en leergierig. En ook voor ons als docenten was het een prachtige ervaring. Het is heel interessant om je vak aan een ander te leren. Daarvoor moet je zelf ook helemaal terug naar de basis, en dat leidt weer tot nieuwe inzichten.

 

Impressies van deelnemers

 

Je leert meteen dat er niet 1 regie de beste is, maar dat verschillende regies voor verschillende redenen goed kunnen werken, dat dit met jouw stijl en interpretatie te maken heeft. Hoewel je heel veel tips en handreikingen krijgt over het 'zetten van een regie', is het een cursus waar je vooral (met je) zelf aan de slag moet gaan. Je komt niet thuis met een boekje vol regies, maar wel met de vragen: waarom heb je voor deze opstelling of vorm gekozen. Je leert dat je als regisseur meerdere petten op hebt en ontdekt zelf waar je eigen sterke en zwakke punten zijn en waar je nog aan kunt werken. Je leert enorm veel van je mede-cursisten, je gaat op stage bij een ander koor en werkt 3 x in de cursus met een gastkoor. De cursus wordt verzorgd door 2 ervaren regisseurs die elk vanuit hun eigen invalshoek werken met de cursisten. Een zeer inspirerend team!

 

Petra Andriessen, Divina Close Hamony

 

Vanaf januari ben ik met veel plezier naar de cursus Van Muziek naar Regie gegaan. De cursusdag werd één keer in de drie weken op zaterdag in Utrecht gegeven, dat was goed te doen. We waren met 18 enthousiaste cursisten, komende uit diverse delen van het land. De één zingt in een groot koor (zo’n 60 man), de ander in een klein koor (5 personen). De één had al veel ervaring met regie, de ander nog totaal geen. Aan de hand van lesmateriaal en praktijkoefeningen hebben we van onze cursusleidsters heel veel ondersteuning gekregen in het bekwamen van regie. Maar ook hier is het net als bij het zingen: je zult het heel veel moeten DOEN! Je zult dus bij je eigen koor (of een ander) veel moeten oefenen. Iedereen die wil weten waarom regie meerwaarde kan geven aan muziek, kan ik deze cursus van harte aanbevelen! Komende zaterdag, 5 juni, hebben wij alweer onze laatste cursusdag! Jammer!

 

Sylvia Simons, Fusion Sittard

 

Interesse?

 

Heb je zin gekregen mee te doen?
In oktober 2010 gaan weer twee cursussen van start, in Tilburg en in Alkmaar, vanuit een samenwerking met Kunstbalie resp. De Kunst. Enne... mannen zijn ook van harte welkom!
Aanmelden voor beide cursussen kan tot 1 oktober 2010. Zie hiervoor de pagina's cursusinformatie Tilburg en cursusinformatie Alkmaar.

 

 


De reader nader bekeken

 

Marijke de Wit en Meta Stevens
Docenten cursus koorregie voorjaar 2010